Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Chaluhové lesy pokrývají třetinu pobřeží země

Širokou veřejností málo známé chaluhové lesy pokrývají třetinu pobřeží země. Tyto řasy slouží jako senzory CO2. Vlastnosti nedozírné hodnoty, nebo téměř.

Když připomínáme nádheru lesů, vždy myslíme na ty, které pokrývají Alpy, Amazonku nebo africkou džungli, zelené plíce planety. Existují však masivy, které nikdo nevidí a které většina lidí ignoruje a které jsou stejně rozhodující pro existenci života na Zemi, to jsou chaluhové lesy. Kelp jsou obrovské řasy dlouhé několik desítek metrů, které rostou na dně moří a oceánů, poblíž pobřeží všech kontinentů. 740 milionů lidí s nimi žije v přímém kontaktu, aniž by o tom věděli.

Ve studii se australští vědci pokusili odhadnout přínos, který lidstvo získává z těchto diskrétních podvodních rostlin. A výsledek je kolosální, všechny jejich výhody nám přinášejí 500 miliard dolarů (asi 455 miliard eur) a to každý rok.

V závislosti na regionu zeměkoule je tento přínos více či méně významný. Evropa je druhým příjemcem s 128 miliardami dolarů ročně, za východním pobřežím USA, které čerpá 157 miliard.

Díky chaluhám žije tisíc vodních druhů
Jak vědci tato množství odhadli? Nejprve byste měli vědět, že řasa bohatá na dusík se pravidelně používá jako hnojivo, zejména v ekologickém zemědělství. Mořské řasy se prodávají, ale není to obchod, který generuje jmění.

Ne, ve skutečnosti to, co australští biologové vyčíslili, je ekonomická váha veškeré mořské fauny, která může žít a rozvíjet se díky chaluhovým lesům. Tyto řasy slouží jako stanoviště pro více než 1 000 druhů ryb a korýšů, kteří tvoří převážnou většinu populací pobřežního rybolovu. Bez nich by v našich oceánech nebyli žádní humři ani mořští ježci.

Tyto podvodní lesy zachycují téměř pět megatun CO2 ročně a produkují i tolik kyslíku. Řasa je také impozantní dekontaminátor, protože absorbuje astronomické množství dusíku, který vypouštíme do moří prostřednictvím našich odpadních vod.

Ohroženo globálním oteplováním
Další významnou výhodou chaluhových lesů je to, že také pomáhají oceánům omezit globální oteplování. Vody, které pokrývají zeměkouli, zachycují více než čtvrtinu CO2 přítomného v atmosféře a omezují okolní teplo o 90 %. Až na to, že tento přírodní jev ztrácí svou účinnost kvůli nárůstu celkové kyselosti. Kelp má také schopnost regulovat PH a tím i úroveň kyselosti v oblastech, kde se vyskytuje.

Dokáže tato super řasa překonat globální oteplování? Pokud má zbraně, podle týmu stojícího za studií bohužel boj prohrává. Za posledních 50 let rostoucí teploty pod vodou a šíření některých ničivých druhů vážně poničily chaluhové lesy. Někteří, jako v Kalifornii, ztratili 95 % své plochy.

Aby se problém napravil, australští vědci odhadují, že do roku 2040 by měl být znovu osázen jeden milion hektarů. Aby toho bylo dosaženo, musí být příčina těchto lesů obeznámena s širokou veřejností a s rozhodovacími orgány. To je účelem studie.

Sdílej článek…