Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Chytré telefony snižují efektivitu mozku

Nemůžete odejít od svého smartphonu? Pozor, může to mít špatný vliv na váš mozek!

V dnešní době je standardem mít chytrý telefon. I malé děti využívají telefon efektivně, což pro ně může být opravdu nebezpečné. Na rozdíl od zdání mají buňky velký vliv na fungování lidského mozku.

Ani si neuvědomujeme, jak jsme na svých telefonech závislí. Vědci dokázali, že používání chytrých telefonů má velký vliv na zhoršování paměti. Neustálé focení, procházení sociálních sítí, dokonce i používání navigace může způsobit problémy s pamětí. Telefony dělají vše za nás, včetně ukládání vzpomínek. Mozek pak většinu vzpomínek zahodí a soustředí se na to, co jste vyfotografovali.

Chytré telefony navíc mohou ovlivnit efektivitu vaší práce. Bylo prokázáno, že pokud máte při práci svůj telefon na očích, vaše soustředění a produktivita drasticky klesá!

K prokázání jeho teze byl proveden výzkum na skupině studentů. Museli vyřešit logický, matematický a paměťový úkol, zatímco jejich telefony byly poblíž: na stole, v tašce a v jiné místnosti. Výsledky ukázaly, že ti, jejichž telefony byly na dohled, měli o 10 % nižší skóre než ostatní. Bez ohledu na to, zda byl telefon vypnutý nebo přepnutý do tichého režimu, pokud byl blízko objektu, bylo to úplné rozptýlení.

To znamená, že smartphony snižují schopnost pamatovat si, soustředit se na práci a řešit problémy, nebo v tomto případě běžné testy.

Paradoxně to nebylo pomyšlení na kontrolu sociálních sítí nebo zpráv, co odvádělo pozornost zkoumaných osob, ale myšlenka na to, že za každou cenu nemyslíte na telefon, způsobila pokles výsledků testů.

Váš mozek nemyslí na samotný smartphone, ale čím více se snažíte na něco nesoustředit svou pozornost, tím více se vám tato myšlenka vrací a kruh se uzavírá, což efektivně snižuje mozkové funkce.

Nepracujete náhodou s telefonem na dohled?

Sdílej článek…