Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Do roku 2030 plánuje Čína vyslat astronauty na Měsíc

Čína plánuje vyslat astronauty na Měsíc do roku 2030, řekl v pondělí Lin Xijiang, zástupce ředitele Čínské kosmické agentury pro lidskou posádku (CMSA). Dodal, že mise se zaměří na zvládnutí technologie pilotovaných letů do vesmíru a připraví základnu pro další průzkum Měsíce.

Při oznámení plánů v Jiukuan Satellite Launch Center na severozápadě země Lin odhalil, že Čína si klade za cíl provádět vědecký výzkum a související technologické demonstrace na povrchu Měsíce, stejně jako dokonalou technologii související s pilotovanými vesmírnými lety. Řekl, že cílem je přistát na Měsíci do roku 2030, ale neuvedl přesnější časový rámec.

Lin uvedl, že CMSA má v úmyslu vyvinout systém cestování a krátkodobého pobytu pro posádky na Měsíci, přičemž zkoumá možnosti integrovaného testování mezi lidmi a roboty. Čínští astronauti budou také provádět měsíční procházky, sbírat vzorky a provádět výzkum, řekl kosmický úředník.

Lin poznamenal, že Čína již zřídila lidskou vesmírnou stanici v blízkosti Země a systém dopravy pro návrat lidí, s odkazem na zařízení Tiangong. Stanice byla dokončena loni v listopadu a v současnosti obíhá planetu na nízké oběžné dráze se tříčlennou posádkou. Pokud bude lunární mise úspěšná, dostane se naše pilotovaná mise z nízké oběžné dráhy Země do hlubokého vesmíru a pomůže to prohloubit znalosti lidstva o původu a vývoji Měsíce a Sluneční soustavy, řekl Lin.

Čína vyvíjí potřebný hardware, aby splnila své ambice, včetně rakety nové generace, která by podle úředníků měla uskutečnit svůj první let v roce 2027. Začátkem tohoto roku administrátor NASA Bill Nelson popsal, že Washington a Peking vstupují do vesmírného závodu poté, co USA oznámily plány vrátit americké astronauty na Měsíc v roce 2025. Nelson uznal, že pekingský vesmírný program dosáhl v posledních letech obrovského úspěchu, ale varoval, že Čína by si mohla nárokovat části Měsíce.

Čínské ministerstvo zahraničí tyto návrhy odmítlo s tím, že se zabývá normálním a rozumným úsilím ve vesmíru. Peking obvinil USA z vedení očerňovací kampaně zaměřené na čínské vesmírné aspirace.

Sdílej článek…