Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Egypt – archeologický objev dílen na mumifikaci lidí a zvířat

Egypt hrdě oznámil svůj nejnovější archeologický objev dílen na mumifikaci lidí a zvířat a také dvě hrobky na starověkém hřbitově v Sakkáře, uvedli v sobotu úředníci, což je nejnovější ze série objevů, o nichž země doufá, že pomohou oživit její životně důležitý turistický průmysl.

Mostafa Waziri, šéf egyptské nejvyšší rady pro památky, řekl novinářům, že byly objeveny dvě velké balzamovací a mumifikační dílny datované do 30. dynastie (380-343 př.nl) a Ptolemaiovců (305-30 př.nl).

K objevu došlo po ročním vykopávce poblíž svatyně bohyně Bastet, ve které se nacházejí katakomby mumifikovaných koček v Sakkáře, asi 30 kilometrů jižně od Káhiry. Bylo to stejné místo, kde byly v roce 2019 objeveny stovky mumifikovaných zvířat a soch. Našli jsme balzamovací dílny, jednu pro lidi a jednu pro zvířata. Našli jsme všechny nástroje, které používali (při mumifikaci) v dávných dobách, řekl Vaziri.

Obě dílny disponovaly kamennými lůžky, hliněnými nádobami, rituálními nádobami, sodnou solí, která je jednou z hlavních ingrediencí mumifikací a lůžkovinami mimo jiné mumifikačními nástroji.

Vykopávky v Sakkáře také vedly k odkrytí dvou malých hrobek starých 4 400 a 3 400 let v okolí, které patřily dvěma kněžím, Ne Hesutu Ba z páté dynastie Staré říše a Men Kheber z 18. dynastie Pozdní říše. Na stěnách hrobky Ne Hesut Ba byly nalezeny nápisy o hospodaření, lovu a dalších každodenních činnostech, zatímco do hrobky Men Khebera byly vyryty scény zobrazující zesnulého v různých pozicích, uvedli úředníci.

Egypt v posledních letech prováděl rozsáhlé vykopávky v Sakkárě a na dalších starověkých místech, což vedlo k řadě významných objevů. Země plánuje otevřít Velké egyptské muzeum, nejmodernější zařízení poblíž pyramid v Gíze na okraji Káhiry, po dokončení stavby koncem tohoto roku. Egypt doufá, že přiláká více turistů poté, co se průmysl nedávno začal zotavovat poté, co byl zasažen účinky pandemie.

Podle nedávno zveřejněných údajů centrální banky vzrostly příjmy z cestovního ruchu ve druhé polovině roku 2022 na 7,3 miliardy dolarů, což je o 25,7 procenta více ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku.

Sdílej článek…