Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Mount Everest ztratil led v ekvivalentu 2000 let za pouhých 30 let

Ledovce v himalájských pohořích Hindúkuš zažívají nebývalé rychlosti tání, čímž hrozí ztráta až 80 % jejich objemu do konce tohoto století, pokud se výrazně nesníží emise skleníkových plynů. Nové varování vychází ze zprávy Mezinárodního centra pro integrovaný rozvoj hor se sídlem v Káthmándú. Tým mezinárodních vědců zjistil, že úbytek ledu v regionu, kde se nacházejí slavné vrcholy Everest a K2, se zrychluje.

Zpráva zdůrazňuje rostoucí pravděpodobnost bleskových povodní a lavin v nadcházejících letech, přičemž dostupnost sladké vody bude ovlivněna pro téměř 2 miliardy lidí žijících po proudu od 12 řek pramenících z těchto hor. Led a sníh v Himalájích Hindúkuš jsou zásadními zdroji vody pro tyto řeky, které protékají 16 asijskými zeměmi a poskytují sladkou vodu 240 milionům obyvatel hor a dalším 1,65 miliardám lidí po proudu.

Dřívější zprávy soustavně zdůrazňovaly zranitelnost oblastí kryosféry (oblastí pokrytých sněhem a ledem) vůči změně klimatu. Nedávný výzkum dokonce odhalil, že ledovce na Mount Everestu ztratily led v ekvivalentu 2000 let za pouhá tři desetiletí.

Klíčová zjištění zdůrazňují, že himálajské ledovce mizely od roku 2010 o 65 % rychleji ve srovnání s předchozí dekádou a zmenšující se sněhová pokrývka v důsledku globálního oteplování povede ke snížení dodávek sladké vody po proudu. Odhaluje také, že asi 200 ledovcových jezer v těchto horách je považováno za nebezpečné a region by mohl do konce století čelit výraznému nárůstu záplav z ledovcových jezer.

Dopad změny klimatu na himálajské komunity je již nyní silně pociťován, jak dokazuje potopení horského města Joshimath začátkem tohoto roku, které si vyžádalo naléhavé přesídlení jeho obyvatel.

Odborníci zdůraznili naléhavou potřebu omezit globální oteplování na dohodnutý cíl 1,5 stupně Celsia na klimatické konferenci v Paříži v roce 2015, aby se zabránilo nevratným změnám ve sněhu, permafrostu a ledu na Zemi.

Sdílej článek…