Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

NASA překonala rekord v přenosu dat mezi vesmírem a Zemí

Optické spojení mezi vesmírem a zemí mezi satelitem na oběžné dráze a Zemí přenášelo data rychlostí 200 gigabitů za sekundu.

Malá družice dosáhla obrovského úspěchu, když přenášela data z vesmíru na Zemi rekordní rychlostí, a to pomocí laserové komunikace. Systém NASA TeraByte InfraRed Delivery (TBIRD) přenášel data z oběžné dráhy na pozemní stanici na Zemi rychlostí 200 gigabitů za sekundu, čímž překonal svůj dosavadní rekord 100 gigabitů za sekundu, nedávno oznámila vesmírná agentura.

Nejvyšší rychlost, jaká kdy byla dosažena technologií optické komunikace mezi zemí. Dosažení 100 Gbps v červnu bylo přelomové a nyní jsme zdvojnásobili rychlost přenosu dat – tato schopnost změní způsob, jakým komunikujeme ve vesmíru, uvedla Beth Keer, manažerka mise pro TBIRD, v prohlášení NASA.

TBIRD odstartoval v květnu 2022 a na oběžnou dráhu jej vynesl satelit NASA Pathfinder Technology Demonstrator 3 (PTD-3). Cubesat je navržen tak, aby otestoval laserovou komunikační technologii jako způsob odesílání dat na Zemi a ze Země pomocí neviditelných paprsků, které cestují vesmírem. Během svého posledního testu TBIRD stahoval data do optické pozemní stanice provozované NASA a nasměroval svůj laser přesně směrem k pozemnímu přijímači, který se nachází v Table Mountain v Kalifornii.

NASA v současné době spoléhá na rádiové vlny pro přenos dat do a ze své oběžné kosmické lodi pomocí stejného typu technologie jako u autorádií nebo věží mobilních telefonů. Zatímco se vesmírná agentura snaží vyslat lidi na Měsíc a dále, NASA zvažuje účinnější komunikační prostředky. Podle NASA by přechod z radiofrekvenčního přenosu na laserovou komunikaci byl podobný přechodu z vytáčeného připojení k vysokorychlostnímu internetu .

Laserové komunikační systémy vkládají data do oscilací světelných vln v laserech a kódují zprávu do optického signálu, který je přenášen do přijímače prostřednictvím infračervených paprsků, které lidské oko nevidí. Jeho technologie má potenciál zvýšit rychlost přenosu dat, což znamená, že satelity by byly schopny vysílat a přijímat více informací v jediném přenosu ve srovnání s tradičními rádiovými vlnami.

Jen si představte sílu přístrojů pro vesmírnou vědu, když mohou být navrženy tak, aby plně využívaly pokroků v rychlosti a citlivosti detektorů, řekl Keer. Laserová komunikace je chybějící článek, který umožní vědecké objevy budoucnosti.

Sdílej článek…