Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Odlesňování v Amazonii v květnu kleslo o 10 %

Oficiální údaje agentury pro výzkum vesmíru Inpe ukázaly, že minulý měsíc bylo v brazilské Amazonii vyčištěno 812 km čtverečních. Odlesňování v brazilském amazonském deštném pralese kleslo v květnu o téměř 10 % oproti předchozímu roku, ukázaly předběžné vládní údaje, protože administrativa prezidenta Luize Inacio Lula da Silva posílila úsilí o ochranu.

Oficiální údaje agentury pro výzkum vesmíru Inpe ukázaly, že v brazilské Amazonii bylo minulý měsíc vyčištěno 812 km čtverečních, což je méně než 900 km čtverečních hlášených v předchozím roce. Lula nastoupil do úřadu 1. ledna a slíbil, že po letech narůstajícího ničení za jeho předchůdce Jaira Bolsonara zvýší úsilí o ukončení odlesňování v Amazonii. Bývalý krajně pravicový prezident omezil úsilí o ochranu životního prostředí, omezil financování a personál klíčových agentur, když volal po větším zemědělství a těžbě na chráněných územích.

Podle údajů Inpe letos do konce května kleslo vyklízení půdy v Amazonii o 31 % ve srovnání se stejnými pěti měsíci roku 2022. Joao Paulo Capobianco, tajemník pro kontrolu odlesňování na brazilském ministerstvu životního prostředí, považoval výsledky za extrémně pozitivní, protože Amazonie hostí extrémně složitou dynamiku odlesňování.

Předpokládali jsme odlesňování zrychleným tempem a nyní se nám daří převrátit křivku, řekl Capobianco na tiskové konferenci.

Vláda ohlásila první velký pokles za Luly v dubnu. Rodrigo Agostinho, prezident ekologické agentury Ibama, uvedl, že úsilí v boji proti odlesňování se v prvních měsících roku 2023 výrazně zvýšilo. Mezi lednem a květnem uložila Ibama pokuty ve výši přibližně 406 milionů dolarů, což je o 160 % více než roční průměr za stejné období během Bolsonarova čtyřletého období. Rovněž uvalila embarga na 2 255 farem za ekologické provinění.

Navzdory klesajícímu ničení Amazonie vzrostlo odlesňování v brazilském Cerradu – biomu savany, který hraničí s deštným pralesem – v květnu o 83 % ve srovnání s předchozím rokem. Květen přinesl povzbudivá čísla pro Amazonii, ale bezprecedentní zkázu pro Cerrado, řekl vedoucí restaurování a konzervace WWF-Brasil Edegar de Oliveira. Savana je pod velkým tlakem ze strany zemědělského sektoru, dodal.

Lulova administrativa nastínila akční plán, jehož cílem je odstranit nelegální odlesňování v deštném pralese do roku 2030, který zahrnuje posílení zpravodajských a satelitních snímků, regulaci pozemkových titulů a venkovského registru pro sledování správy lesů, které jsou považovány za nezbytné pro zpomalení katastrofických účinků fosilních paliv.  Řízená změna klimatu. Jeho environmentální agenda se však minulý týden setkala s neúspěchy, když zákonodárci schválili návrh zákona omezující pravomoci ministerstev životního prostředí a domorodých záležitostí v zemi.

Sdílej článek…