Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Pochopení rozdílu mezi El Nino a normálními klimatickými vzory je zásadní

Země je známá jedinečným vzorem počasí, který plynule přechází z jedné oblasti do druhé. Někdy však v systému dochází k poruchám, které mají globální dopad. Jedním z takových jevů je El Nino, který se vyskytuje v Tichém oceánu kolem rovníku.

Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru ve čtvrtek vydal varování pro El Nino, které oznámilo příchod těchto klimatických podmínek. Nemusí to být úplně stejné jako verze, které viděli ostatní.

Co se obvykle stane
Abyste pochopili El Nino, musíte nejprve pochopit, jak vzduch cirkuluje nad Tichým oceánem. Za normálních podmínek vanou pasáty od východu na západ a tlačí teplou vodu stejným směrem, která se pak slévá kolem Asie a Australasie. Tato kaluž teplé vody dodává vzduchu teplo, což způsobuje, že vlhký vzduch stoupá vzhůru a vede k tvorbě mraků. Tyto mraky pak putují na východ směrem ke studené vodě a sestupují na zem ve formě srážek. V podstatě se jedná o atmosférickou cirkulaci, kdy teplý vlhký vzduch stoupá na západě a suchý chladný vzduch klesá na východní straně Tichého oceánu.

To, co El Nino dělá, je, že narušuje tuto normální atmosférickou cirkulaci oslabením pasátů. Oslabené pasáty nejsou schopny plně tlačit vodu na západ. Teplá voda se místo toho hromadí ve východním Pacifiku, takže v blízkosti Jižní Ameriky nezbývá mnoho místa pro studenou vodu.

Toto narušení proudění teplé vody má kaskádový účinek na to, kde stoupající teplý vlhký vzduch končí. El Nino nakonec naruší standardní rozložení srážek, což vede k anomálním srážkovým vzorům po celé zeměkouli – srážky se odehrávají v místech, kde dříve moc nepršelo a naopak.

Zatímco jihovýchodní Asie a Austrálie zažívají zvýšené srážky, které často vedou k záplavám, části Afriky a Jižní Ameriky mohou čelit suchu.

El Nino má také vliv na tropické cyklóny a jejich zesílení, protože posiluje hurikány. I když má tendenci zvyšovat tvorbu cyklónů v Pacifiku, je také známý tím, že potlačuje aktivitu hurikánů v Atlantiku. Nicméně prognostici nevidí, že se to děje, kvůli rekordně horkým teplotám v Atlantiku, které by působily proti větrům El Nino, které za normálních okolností dekapitují mnoho bouří.

El Niño může přispět k teplotním extrémům v různých oblastech. Některé oblasti, jako je západ Spojených států, mohou zažít teplejší a sušší podmínky, což vede ke zvýšenému riziku požárů. Vzhledem k tomu, že tento jev oslabuje vzestup studených vod bohatých na živiny podél pobřeží Jižní Ameriky, což má dopad na mořské ekosystémy a rybolov.

Sdílej článek…