Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Společnost Jeffa Bezose Blue Origin získal kontrakt s NASA

Tým vedený vesmírnou společností Jeffa Bezose Blue Origin získal kýžený kontrakt s NASA na stavbu kosmické lodi, která bude vysílat astronauty na povrch Měsíce a z povrchu Měsíce, řekl v pátek šéf NASA, čímž byla ukončena soutěž o vysoké sázky. Rozhodnutí NASA umožní agentuře druhou cestu na Měsíc v rámci jejího programu Artemis poté, co v roce 2021 udělila SpaceX Elona Muska 3 miliardy dolarů za přistání astronautů na Měsíci poprvé od poslední mise Apollo v roce 1972. Tyto počáteční mise využívající vesmírnou loď Starship společnosti SpaceX jsou naplánovány na konec tohoto desetiletí.

Kontrakt Blue Origin má hodnotu zhruba 3,4 miliardy dolarů, řekl šéf výzkumu NASA Jim Free a Blue Origin soukromě přispěl „výrazně více“, řekl John Koulouris, šéf lunární sondy Blue Origin.

„Jsem poctěn, že mohu být na této cestě s NASA při přistání astronautů na Měsíci, tentokrát zůstat,“ uvedl zakladatel miliardáře Amazon.com Bezos na tweetu po oznámení. Blue Origin plánuje postavit svou 16 metrů vysokou kosmickou loď Blue Moon ve spolupráci s Lockheed Martin, Boeing, softwarovou firmou pro kosmické lodě Draper a robotickou firmou Astrobotic.

Přistávací modul Starship společnosti SpaceX je připraven provést první dvě přistání astronautů na Měsíci v rámci programu Artemis NASA, přičemž při každé misi pošle na měsíční povrch dvojici astronautů. Očekává se, že přistání na Modrém Měsíci se uskuteční v roce 2029 a na povrch Měsíce dopraví dva astronauty. „Naše partnerství jen přispěje k tomuto zlatému věku lidských vesmírných letů,“ řekl administrátor NASA Bill Nelson. Dodal, že druhé přistání na Měsíci pro misi Artemis agentury podporuje komerční konkurenci, což je ozvěnou trendu posledních let, který udržuje náklady NASA na nízké úrovni.

Oznámení ve Washingtonu bylo dlouho očekávaným výsledkem pro Blue Origin, který neúspěšně soutěžil o předchozí kontrakty.

Sdílej článek…