Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Světové oteplování o rekordních 0,2 stupně Celsia za desetiletí

Tým 50 špičkových vědců z celého světa varoval, že svět se otepluje o 0,2 stupně Celsia za desetiletí.

Od roku 2013 do roku 2022 se oteplování způsobené člověkem zvyšovalo bezprecedentním tempem o více než 0,2 stupně Celsia za desetiletí.

I když ještě nejsme na oteplení o 1,5°C, uhlíkový rozpočet bude pravděpodobně vyčerpán během několika let, řekl AFP hlavní autor Piers Forster, profesor fyziky na univerzitě v Leedsu. Tento rozpočet se podle Forstera a kolegů, z nichž mnozí byli hlavními přispěvateli IPCC, zmenšil na polovinu od doby, kdy mezivládní panel pro klimatické změny (IPCC) shromáždil údaje pro svou nejnovější srovnávací zprávu v roce 2021. Nejnovější analýza přichází na pozadí zprávy IPCC, která varovala, že planeta je na pokraji nevratného poškození klimatu.

Zpráva dospěla k závěru, že aby svět zůstal pod limitem oteplování stanoveným v Paříži, musí do roku 2035 snížit emise skleníkových plynů o 60 procent ve srovnání s rokem 2019 a přidat nový cíl, který nebyl dříve zmíněn v šesti předchozích zprávách vydaných od roku 2018.

Světoví lídři budou konfrontováni s novými údaji na kritickém klimatickém summitu COP28 koncem tohoto roku v Dubaji, kde Globální inventura na jednáních OSN posoudí pokrok směrem k teplotním cílům Pařížské dohody z roku 2015. Zprávy IPCC označily lidskou činnost za klíčovou hnací sílu rostoucích teplot po celém světě. Lidská činnost, především prostřednictvím emisí skleníkových plynů, jednoznačně způsobila globální oteplování, přičemž globální povrchová teplota dosáhla v letech 2011–2020 o 1,1 °C nad 1850 – 1900.

Vědci uvedli, že emise oxidu uhličitého, metanu a dalších hybatelů oteplování generovaných převážně spalováním fosilních paliv nesmí překročit 250 miliard tun, pokud chceme mít sebemenší šanci zůstat pod hranicí 1,5 C. Skupina dále dodala, že udržení pařížských teplotních cílů ve hře by vyžadovalo snížení znečištění CO2 alespoň o 40 procent do roku 2030 a jeho úplné odstranění do poloviny století, vypočítal IPCC. IPCC pod vedením OSN naznačil, že pokud bude svět nadále využívat veškerou infrastrukturu poháněnou fosilními palivy, ať už existující nebo navrhovanou, Země se od předindustriálních dob ohřeje nejméně o 2 stupně Celsia, uvádí zpráva.

Výzkumníci hlásili překvapivý nárůst teplot nad pevninou – s výjimkou oceánů – od roku 2000.

Sdílej článek…