Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

V Mexiku objevili pozůstatky starověkého mayského města

Archeologové v Mexiku objevili hluboko v džungli na poloostrově Yucatán pozůstatky starověkého mayského města. Odborníci našli několik pyramidových struktur vysokých více než 15 metrů. Zdá se, že keramika objevená na místě naznačuje, že místo bylo osídleno mezi 600 a 800 n.l., v období známém jako pozdní klasika.

Archeologové pojmenovali mayské naleziště Ocomtun (Mayský pro kamenný sloup).
Mayové byli považováni za jednu z velkých civilizací na západní polokouli, která je známá svými pyramidovými chrámy a velkými kamennými budovami na území dnešního jižního Mexika, Guatemaly a Belize. Tyto nejnovější pozůstatky byly nalezeny v ekologické rezervaci ve státě Campeche, v oblasti tak hustě porostlé vegetací, že byla málo prozkoumána.

Mexický národní historický institut ( INAH ) oznámil, že jeho objev byl výsledkem terénní práce zaměřené na dokumentaci archeologie středomyských nížin, oblasti o rozloze 3000 kilometrů čtverečních neobydlené džungle.

INAH řekl, že vzdušné laserové skenování University of Houston pomohlo výzkumnému týmu odhalit četné koncentrace předhispánských struktur.

Tým uvedl, že je nejvíce překvapilo objevení vyvýšeného terénu obklopeného bažinami. Na tomto vyvýšeném terénu našli několik velkých budov, včetně řady pyramidálních, dlouhých přes 15 m. Lokalita by sloužila jako důležité regionální centrum. Válcové kamenné pilíře, které vedly badatele k tomu, aby místo pojmenovali Ocomtun, byly pravděpodobně vchody do místností v horních částech budov.

Místo pravděpodobně prošlo významnými změnami mezi lety 800 a 1000 našeho letopočtu, než se stalo obětí kolapsu civilizace nížinných Mayů v 10. století.

Sdílej článek…