Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Vesmírný dalekohled Jamese Webba odhalil 717 galaxií

Webbova data odhalila 717 mladých galaxií, což se ukázalo být vyšší než předchozí předpovědi v období těsně po velkém třesku.

Vesmírný dalekohled Jamese Webba nedávno pozoroval kousek oblohy ve vesmíru a nakonec zachytil více než 45 000 galaxií v jediném snímku. Ale nebylo tomu tak vždy.

Ale jaké to bylo, když to první světlo zablikalo z Velkého třesku? Tým výzkumníků z Arizonské univerzity nyní využívá vesmírný teleskop Jamese Webba, aby se ponořil hlouběji do vesmíru a dále zpět v čase, aby odhalil tajemství tohoto kosmického vývoje.

Na 242. setkání Americké astronomické společnosti tým odhalil, že identifikoval stovky galaxií, které existovaly v době, kdy byl vesmír jen čtyři procenta svého současného stáří, tedy méně než 600 milionů let. Pozorování byla součástí JWST Advanced Deep Extragalactic Survey neboli JADES.

S JADES chceme odpovědět na otázky jako: Jak se nejstarší galaxie shromáždily? Jak rychle vytvořily hvězdy? Proč některé galaxie přestanou tvořit hvězdy? řekla Marcia Rieke, spoluvedoucí programu JADES .

Tým se snažil najít galaxie, které se objevily mezi 500 a 850 miliony let po velkém třesku během klíčového období známého jako epocha reionizace. V té době byl vesmír zahalen do plynné mlhy, která ho činila neprůhledným pro energetické světlo, jako je ultrafialové nebo rentgenové záření. Webbova data odhalila 717 mladých galaxií, což se ukázalo být vyšší než předchozí předpovědi, a všechny již zabíraly tisíce světelných let, což naznačuje rychlé tempo vývoje vesmíru. Tyto galaxie vykazují to, co výzkumníci označují jako překvapivě epizodické výboje tvorby hvězd. Výzkumy týmu se snaží odpovědět na základní otázky, jako je to, jak se nejstarší galaxie skládaly, jak rychle tvořily hvězdy a proč některé galaxie přestaly tvořit hvězdy úplně.

Tým se zaměřil na studium těchto galaxií, aby hledal známky vzniku hvězd. Ke svému překvapení zjistili, že téměř každá galaxie, kterou pozorovali, vykazovala neobvykle silné emisní čáry svědčící o intenzivní nedávné tvorbě hvězd. Tým pozoroval důkazy o epizodických vzplanutích tvorby hvězd v těchto raných galaxiích. Období rychlého vzniku hvězd se střídala s klidnějšími obdobími, během kterých se tvořilo méně hvězd.

Téměř každá jednotlivá galaxie, kterou nacházíme, vykazuje tyto neobvykle silné emisní čáry indikující intenzivní nedávnou tvorbu hvězd. Tyto rané galaxie byly velmi dobré při vytváření horkých, hmotných hvězd, uvedl člen týmu JADES Ryan Endsley v prohlášení.

Program úspěšně identifikoval více než 700 kandidátských galaxií nad rudým posuvem 8, což astronomům poskytlo množství dat, která změní naše chápání raného formování galaxií.

Sdílej článek…