Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Vliv technologií na naše duševní zdraví

V současné době technologie způsobila revoluci ve všech oblastech našeho života a změnila způsob, jakým se vztahujeme ke světu. Toto neustálé vystavování se technologiím však s sebou přineslo negativní důsledky pro naše duševní zdraví.

Dělá z nás technologie úzkostnější bytosti?

Nadměrné používání technologií, zejména chytrých telefonů a sociálních sítí, může mít negativní dopad na naše životy. Neustálá dostupnost informací a potřeba být neustále ve spojení může vyvolat úzkost a negativně ovlivnit naši emoční pohodu.

Závislost na sociálních sítích může mít také škodlivý vliv na naše sebevědomí, protože se neustále srovnáváme s ostatními. Falešné zprávy a extremistický obsah na sociálních sítích navíc mohou ovlivnit naše vnímání světa a přispět k polarizaci společnosti.

Dalším negativním dopadem technologie je Body Dysmorphic Disorder. Je to posedlost fyzickými vadami, které mohou být umocněny filtry aplikací sociálních sítí.

Jak snížit úzkost způsobenou technologií

Chcete-li snížit úzkost způsobenou technologií, můžete se řídit následujícími tipy:

  • Nastavit limity: Nastavte plán používání mobilních zařízení. Snažte se alespoň hodinu před spaním nekontrolovat telefon.
  • Upřednostněte komunikaci tváří v tvář: Zatímco sociální média mohou být užitečná pro udržování kontaktu s přáteli a rodinou, nic jako osobní interakce neexistuje.
  • Buďte selektivní s informacemi, které konzumujete: Pokud se cítíte zahlceni množstvím informací, které dostáváte prostřednictvím sociálních sítí, snažte se omezit množství času, které na nich strávíte, a pečlivě vybírejte stránky, které sledujete.
  • Cvičte meditaci nebo relaxaci: Každý den si vyhraďte čas na meditaci nebo relaxaci. Existuje mnoho Sociální sítězdrojů, které vám mohou pomoci začít.
  • Vyhledejte pomoc, pokud úzkost přetrvává: Pokud výše uvedené tipy ke snížení úzkosti nestačí, vyhledejte pomoc odborníka na duševní zdraví. Terapeut vám může pomoci vyvinout specifické nástroje a strategie pro zvládání úzkosti způsobené technologií.

Sdílej článek…